پالادیوم

پالادیوم


من از رندی نخواهم کرد توبه
و لو آذیتنی بالهجر و الحجر

دست نامرئی

دوشنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۶، ۰۲:۱۸ ب.ظ

تلویزیون مجری موفقی رو نشون می داد که درباره تلاشی که برای رسیدن به جایگاه کنونی اش انجام داده،صحبت می کرد که زحمت ها کشیده شده برای این جایگاه و مقایسه نکنید ظاهر زندگی دیگران رو با باطن زندگی خودتون و...

این حرفا قبول که زندگی آدم ها رو نمیشه با هم قیاس کرد و شاید مشکلاتی باشه که ما از اون بی اطلاعیم.اصلا هدف صحبت من این مجری هم نیست بلکه گفتمان غالبی که بر رسانه حاکمه،نه تنها بر تلویزیون که در مجلات موفقیت و کتاب های مثبت اندیشی.

همه اونها یک واقعیت رو نادیده می گیرند:"شرایط نابرابر اقتصادی و اجتماعی افراد رو در پروسه رقابت برای کسب جایگاه."

خانم و آقایی که تک فرزند بوده خانواده اش از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار بودند و پدرش جایگاه نافذی در اجتماع داشته و ساکن یک کلان شهر بوده آیا با کسی که هیچ کدام از این شرایط رو نداشته در وضعیت برابر رقابت قرار می گیره؟!

من هیچ وقت جملاتی از این دست که بی پول یک درد داره ثروتمند هزار درد رو باور نکردم.چون بی پول علاوه بر بی پولی هزار مشکل دیگه هم داره.خانم و آقای موفق که موفقیتت رو مدیون شرایط مطلوب اقتصادی و خانوادگیت بودی،این موفقیت نیاز به فلسفه های پیچیده نداره نیاز نداره شما زل بزنید به دوربین و از زحمات و مشقات خودتون برای ما بگید.

تلاش واقعی یعنی تلاش دوست من که در یک خانواده پر جمعیت در حاشیه شهر زندگی می کرده و سال ها هم کار کرده هم درس خونده تا تونسته تو رشته موردعلاقه اش در تهران درس بخونه با وجود  تحمل بی مادری با وجود استعدادهایی که داره که از شما هم قادره بهتر بنویسه ولی چون مثل شما شناخته شده نیست نمی تونه کتاب چاپ کنه.

تلاش واقعی یعنی دوست دیگر من که زاغه نشین بوده توی کرمان توی کمپ مهاجرین افغانستانی،در یک خانواده پر جمعیت با مشکلات ریز و درشت درس خونده زبانش رو تقویت کرده و با نوشتن نامه برای دانشگاهی در آلمان هزینه تحصیلش رو در دانشگاه فراهم کرده.

این آدم ها چند برابر شما دویده اند و شرایط برابری با شما نداشته اند و مثل شما شناخته شده نیستند و حتی الان هم آینده روشنی ندارند به خاطر همون شرایط نابرابر هنوز دارن به دویدن ادامه می دن.

چیزی که از بی عدالتی نفرت انگیز تره عادی نشون دادن این بی عدالتیه.

 • ۹۶/۰۴/۱۲
 • نویسنده ....

واگویه

نظرات  (۷)

 • پـــــر ی
 • یا اصلا نشون ندادن بی عدالتی طوریکه انگار همه جا گل و بلبله

  شدیدا باهات موافقم. 
  پاسخ:
  ممنون از موافقتت:)
 • مـــحـــدثـــه ...
 • خیلی خوب نوشتی :)
  پاسخ:
  ممنونم:)
 • جناب مستطاب سروش الدین سخن ور عیلامی
 • درود بر شما
  سخنی سترگ راندید و از زبان دل چون برخواست بر دل نشست و مصداق مَن کان حیا ....گردید.
  پاسخ:
  ممنون
  +عزیزم،ما بی پولا چیزی داریم که پولدارا ندارن!
  -چی؟
  +مشکل اقتصادی! :)
  پاسخ:
  :)))

  "چیزی که از بی عدالتی نفرت انگیز تره عادی نشون دادن این بی عدالتیه."


  دقیقا

  پاسخ:
  :)
 • مجید مویدی
 • و یه تاسف بزرگ دیگه از اینه که خودِ جامعه س که به این گفتمان اساسا" غلط، بیشتر و بیشتر اجازه ی ریشه دووندن میده. هر جا یه نمایشگاه کوچیک کتاب برگزار میشه، پرفروش ترین کتاب ها همین ها هستن. و پربیینده ترین برنامه های تلویزیون هم باز از همین گفتمان و جریان.
  + و منم میخوام جمله تون رو تصدیق و تحسین کنم باز. "چیزی که ...". دقیقا.
  پاسخ:
  این به خاطر اینه که ارزش های ما داره تغییر می کنه.روزی می رسه که صحبت کردن در مورد انسانی ترین مسائل غیرعادی جلوه می کنه
  هر چه قدر که این ماجرا ناراحت کننده ست، خواندن متونی که به درستی چنین چیزی را نقد می کنند، دلگرم کننده ست.  بی راه نیست که می گویند، آنجا که قدرت هست، امکان مقاومتی هم هست....
  پاسخ:
  گفتمان مقاومت در مقابل گفتمان کنترل