پالادیوم

پالادیوم


من از رندی نخواهم کرد توبه
و لو آذیتنی بالهجر و الحجر

چرا رای نمی دهند؟

چهارشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۱۰:۵۸ ق.ظ

من متفاوت فکر می کنم،متفاوت از شمایی که تصور می کنید اگر کسی نظر واقعیش رو در مورد انتخابات نمی گه،حتما یه ترسو و بزدل سیاسیه،یا کسیه که قدرت تشخیص نداره.من متفاوت فکر می کنم از شمایی که بیشتر وقتتون رو در ستادهای کاندیدای منتخب و دوستان همفکرتون می گذرونید و فکر می کنید همه مردم ایران با شما هم رای و هم نظر هستند،من متفاوت از شما فکر می کنم که تصور می کنید "ثروت" در یک کشور در حال توسعه باید مثل یک کشور"توسعه یافته" برای مردم ارزش تلقی بشه،در حالی که همه امکان برابر پیشرفت رو ندارند.

اول اینکه رای سلبی من مشخصه"من به روحانی رای نمی دم"،نه به خاطر سیاست خارجیش،بلکه به خاطر سیاست داخلی اش و این مخالفت تاریخچه اش برمی گرده به قبل از پیدا شدن رقباش،از دور پیش تا الان باهاش در موافقت نیستم و اگر متن های قبلی من رو بالا و پایین کنید،کاملا دستگیرتون می شه.

این از این،دوم می خواهیم به این سوال جواب بدیم که چرا توی این دور از انتخابات عده ای به شما می گن رای نمی دن،در حالی که من می تونم بهتون بگم تقریبا سی درصد (بابدبینانه ترین حالت)این افراد واقعیت رو به شما نمی گن،و قطعا رای خواهند داد!روحیه محافظه کاری  مانع از این می شه برخی از مردم نظر واقعی شون رو به شما بگن،و این روحیه وقتی  ایجاد می شه که افراد حس امنیت و آزادی بیان ازشون سلب شده باشه،فضا رو دیکتاتور مآبانه تلقی کنن.پس شما اگر جانب کاندیدای خاصی هستین و با چنین پاسخ هایی مواجه میشید اون رو به پای بزدلی طرف ننویسید،بلکه اون رو به روحیه دیکتاتورمآبانه خودتون مرتبط بدونید که حس آسودگی و راحتی رو از طرف مقابلتون در برابر خودتون گرفتید.ممکن نیست که ما همه رو مریض تلقی کنیم و فکر کنیم این همه آدم مشکل اساسی در قدرت انتخابشون پیدا کردن.این یکی از دلایل دو اینکه  عدم مشارکت گاهی به دلیل ناکارآمدی که مشاهده شده و منجر به بی اعتمادی در افراد شده.دلیل دیگه نبود کاندیدایی با شخصیت کاریزماتیک که فرد رو متاثر بکنه و این انتخاب رو سخت می کنه عدم وجود قدرت رهبری در میان کاندیداها،انتخاب کننده رو از یک انتخاب صریح دور می کنه.و دلایل دیگه ای که میشه برشمرد...

از خانه طرفداراتون بیرون بیایید،می بینید که دنیا بزرگتر از چارچوب های فکری شماست.

 

 • ۹۶/۰۲/۲۷
 • نویسنده ....

دست به قلم

نظرات  (۲۰)

آفرین! خیلی خوب و عالی.
یک کلام،جلوی دماغ ما همه جا نیست!
پاسخ:
ممنونم:)

از خانه طرفداراتون بیرون بیایید،می بینید که دنیا بزرگتر از چارچوب های فکری شماست.حلال مصرف کنید. 

:))
همین.
پاسخ:
حلال هم مصرف کنید:)))
باید به این محافظه کاری ادامه داد!؟این ترس از بیان خوبه ادامه پیدا کنه یا انقد بگیم که قدرت تحمل طرفین بره بالا!؟
پاسخ:
دقت کنید حرف من تحلیلیه تجویزی نیست،نمی گم باید این گونه باشد،اینگونه هست.اما چند نکته رو مدنظر داشته باشید یک دلایل زیادی برای نگفتن هست یکیش محافظه کاریه می تونه دلایل دیگه ای هم داشته باشه.دو تو جامعه ای که همدیگر رو به رسمیت نمی شناسند قدرت تحمل با حرف زدن بالا نمی ره فقط تنش شدت پیدا می کنه،همینطور که الان داریم تو فضای جامعه این رو میبینیم.سه افراد حق دارن رایشون رو اعلام نکنند و این جز حقوق مسلم هر شهروندی هست.
 • قاسم صفایی نژاد
 • در همین رابطه بخوانید:
  باید کاری کرد
  http://safaeinejad.ir/1396/02/27-2
  پاسخ:
  ممنون
  تحلیل خوب نیست به تجویز برسه؟
  اگر بحث محافظه کاریه ، به نظرم این نوع محافظه کاری مقابل آزادی بیان مطرح میشه و حتما باید حل شه!
  همین مسئله است که باعث میشه عده ای فکرکنن بیشمارن و مخالفینشون در اقلیتن! و همین خود همه پنداری خود باشعورتر پنداری ها باعث میشه سال 88 اتفاق بیافته و حتی تکرار بشه...
  اینکه حق دارن نگن با اینکه می ترسن بگن دو مسئله ی جداست...
  مثلن من فکر میکنم قشر بازیگر در یک خفقان انتخاب میکنن و رای میدن...

  پاسخ:
  خودبزرگ پنداری با یک کوری نسبت به بقیه همراهه و گفتن و نگفتن این رو حل نمی کنه مثل کسی که خودش رو بخواب زده.اما در مورد تجویز منم معتقدم بایستی مخالفت رو مطرح کرد ولی در عین حال فکر می کنم علت نگفتن ترس نیست،چیزی که شما تصور می کنید،بلکه علتش اینه که طرف مقابل رو در این اندازه از درک و شعور برای فهم نظر خودش نمیبینه.این یکی از دلایل محافظه کاریه که من سعی دارم تفهمیمش کنم امیدوارم متوجه باشید و مدام اون رو به ترس از گفتن مرتبط ندونید.
  در مورد جریانات 88 مسئله خیلی پیچیده تر از یک جنبش به نفع یک جریانه.گیرم هر کدوم از جریانات خاص سیاسی بخوان اون رو به خودشون مرتبط بدونن و تحلیل ارائه بدن.من مردم 88 رو قضاوت نمی کنم چون معتقدم دلیلی داشتن که دست به این کار زدن و اون ها رو جدا از خودم تصور نمی کنم.اگرچه موافق این ایده نبودم اما این اندازه هجمه به این جنبش رو هم نمی تونم بپذیرم و با چنین دیدگاهی زاویه دارم.
  شما هم این مسائل رو در کانتکس خودشون بررسی کنید نه اینکه همه جریانات رو بهم ربط بدید تا چیزی که می خواهید حاصل بشه.
  بازیگر ها در خفقان نیست که انتخاب می کنند از ناگزیری دست به انتخاب می زنن،چون تجربه ای که از دولت های پیشین داشتن یاری کننده نبوده براشون،حداقل اینه که این دولت زیاد جلوی پاشون سنگ نمی اندازه.هرکسی به امنیت شغلی اش فکر می کنه و ترس از وضعیت نابه سامان اونا رو به این نتیجه می رسونه که چنین انتخابی داشته باشن.من از شما می پرسم جریانات اسلام گرا و انقلابی که از هنر حرف می زنند کی به خاطر بازیگرها که بهرحال دارن توی این مملکت زندگی می کنند دست به اقدامی در جهت دفاع زدند؟در حالی که ما می دونیم خیلی از نقد ها به بدنه سینما سلیقه ای هست و ارتباطی با اخلاقیات و انسانیت و...نداره.شما ببینید چه هجمه ای از یک طیف خاص نسبت به این قشر وجود داره،برای همین طبیعیه که اعتماد و نگاهشون به سمت دیگه ای بچرخه.
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • خیلی خوب گفتید!
  پاسخ:
  ممنونم:)
  من فکر میکنم یکی از مهم ترین دلایلی که یه نفر میگه رای نمیدم ولی رای میده اینه که واقعا دلش نمیخواد رای بده ولی به خاطر موقعیت جاریش مجبوره
  رای نده فردا حراست پاچه اشو میگیره
  و ...
  در نتیجه یکی از دلایل اینکه عده ای رای میدن ولی میگن نمیدن ، دیکتاتور بودن نظام هستش
  پاسخ:
  تقریبا باهات موافقم
  بله خب ،بنده هم نظر شخصی خودم رو خیلی اوقات مطرح نمیکنم به هزار دلیل دیگه جز ترس
  اما اون نگفتنی که از سر ترسه باید حل شه
  من حالِ جنبشو در 88 درک میکنم چون الان میبینم که شدت تنفرم از روحانی میتونه ازم ی بمب بسازه وقتی رای بیاره!اما از خودم توقع دارم که آرامشمو حفظ کنم و قواعد بازی رو بپذیرم...سال 88 خیلی ها بعد از یکی دو روز به آرامش رسیدن و پذیرفتن ،اما عده ای تحت تاثیر سران فتنه به بی اخلاقی ادامه دادن و من هنوز که هنوزه به خاطر اون رعب و وحشتی که در سطح شهر به وجود اومد و هنوز از تنم بیرون نرفته نمیبخشمشون!
  و حالا مسئله اینه که به نظرم میاد یکی از علت های به وجود اومدن 88 اینه که من صدای مخالفم رو نمیشنوم و رای اش رو نمیدونم
  برای همین آقای پناهیان فرمودن حضور شما در مصلی میتونه یک فتنه رو خاموش کنه و از بین ببره که ببینن هستین و بی شمارین...
  در مورد سینما چیزی نمیگم...به شدت دلم پره ممکنه اشکم در بیاد  پاسخ:
  این درک کردنه خیلی خوبه ...یکی از مسائلی که ما الان تو جامعه باهاش مواجهیم همینه که همدیگر رو درک نمی کنیم.اما بیایید روش اسمی نذاریم.من هنوز معتقدم علت اتفاقات 88 مرتبط با یک جریان سیاسی خاص و صرفا یک مسئله سیاسی نبوده.ترجیح می دم به این قضیه بیشتر از وجه اجتماعی نگاه کنم نارضایتی که از شرایط موجود در مردم شکل گرفته و ریشه داره و ممکنه دوباره هم شعله ور بشه...
  البته من در خیلی مسائل به آقا هم تاسی میکنم و ایشون از 88 به فتنه یاد میکنن البته نه اینکه بگن اونایی که اعتراض داشتن فتنه گرن 
  معتقدن که این جریان غیر از مردم عادی ِ فریب خورده سران ِ فتنه گری داشته در داخل و خارج که حرفشون اعتراض به انتخابات نبوده...
  این نگاه تبدیل ی مسئله ی اجتماعی به سیاسی نیست.توجه دادن به سران این اتفاقه!مردم ما به نظرم واقعا شعور اجتماعیشون بیشتر از این حرف هاست که تو بازی جرزنی کنن و این تعبیر فتنه یعنی همون کاری که سران با مردم ِ تهییج شده کردن
  پاسخ:
  متوجه صحبت شما هستم اما من با ایشون در این زمینه موافق نیستم.
  اگر قراره فرد انتخابی بکنه(اگه قرار باشه انتخابی بین گزینه های موجود داشته باشه)، و همزمان میخواد راهکار سلبی هم به کار ببره، با سلب یه گزینه و انتخاب یه گزینه بر اساس این حذف، انتخابش مشکل داره به نظرِ من. چرا که او از بین n نفر، یکی رو تازه حذف کرده. بین بقیه با چه راهکاری میخواد انتخاب کنه؟ اگ بخواد رهیافت سلبیش رو پی بگیره، باید باید n-1 انتخاب رو با همون شیوه حذف کنه و بعد انتخاب کنه. در غیر این صورت، منطق عمل خودش رو تا حد زیادی نقض کرده.
  + پس کار شما مشکل خواهد بود. جدا از اینکه من با حرف هاتون موافق هستم یا نه. فقط تحلیلی بود از این رهیافت.
  + البنه با صحبت تون درباره ی آزادی شهروندی تو زمینه ی رای موافقم.
  متاسفانه تو کشور ما، طرفداران هر شخص یا تفکری، فقط خودشون رو می بینن و طرف مقابل رو اصلا به رسمیت نمیشناسن. این از احساساتی گری ما خبر می ده؛ تو جایی که اگه میخوایم انتخاب کنیم، نباید احساسی باشیم. دستِ کم نظرِ من اینه.
  پاسخ:
  دایره وسیعی که برای انتخاب نیست،اما من یه سری ملاک ها مدنظرم هست که هر کدوم از کاندیداها رو نزدیک به اون ملاک ها ببینم انتخاب می کنم،مسئله اینه که آقای روحانی پیش تر از اینا از دایره انتخاب من بیرون گذاشته شده.
  اجازه بدید اسمش رو بذاریم هیجانات غلط وگرنه احساسات که...متوجهین که:)
  اگر قراره فرد انتخابی بکنه(اگه قرار باشه انتخابی بین گزینه های موجود داشته باشه)، و همزمان میخواد راهکار سلبی هم به کار ببره، با سلب یه گزینه و انتخاب یه گزینه بر اساس این حذف، انتخابش مشکل داره به نظرِ من. چرا که او از بین n نفر، یکی رو تازه حذف کرده. بین بقیه با چه راهکاری میخواد انتخاب کنه؟ اگ بخواد رهیافت سلبیش رو پی بگیره، باید باید n-1 انتخاب رو با همون شیوه حذف کنه و بعد انتخاب کنه. در غیر این صورت، منطق عمل خودش رو تا حد زیادی نقض کرده.
  + پس کار شما مشکل خواهد بود. جدا از اینکه من با حرف هاتون موافق هستم یا نه. فقط تحلیلی بود از این رهیافت.
  + البنه با صحبت تون درباره ی آزادی شهروندی تو زمینه ی رای موافقم.
  متاسفانه تو کشور ما، طرفداران هر شخص یا تفکری، فقط خودشون رو می بینن و طرف مقابل رو اصلا به رسمیت نمیشناسن. این از احساساتی گری ما خبر می ده؛ تو جایی که اگه میخوایم انتخاب کنیم، نباید احساسی باشیم. دستِ کم نظرِ من اینه.
  پاسخ:
  عطف به پاسخ قبل:دی
  من خودم به هرکسی نمیگم رای میدم یا به هرکسی نمی گم رایِ من چه کسی هست. رای من رییسی هست به دلایلی. بخاطر جوی که ایجاد کردنش اگه اسم رییسی رو بیاری بعضی چپ چپ نگاه می کنن انگار که روحانی معجزه ی قرنه. اما اگر رییسی هم نبود، باز هم نمی‌ گفتم. چون مطمئنا رایم روحانی نیست، و وقت توضیح برای هر اصلاح طلبی رو نداشتم که چرا رای من روحانی نیست. نگفتنش، ساده تر هست... 
  پاسخ:
  پس معتقدید گاهی دلیل نگفتن اینه که حوصله شرح قصه نیست :))
  یه اشکال هم وارد می دونم صبا جان که البته به پست دیگه ای مربوطه. پستی که با عنوان "بدون شرح" گذاشتی، اتفاقا از اون چیزهایی هست که کاملا "شرح" لازم داره. در غیر این صورت، به راحتی میشه ازش تفسیرهایی مصادره به مطلوب کرد که احتمالا از منظور شما خیلی هم دور خواهد بود.
  پاسخ:
  بدون شرح رو من به وضعیتی می گم که همه چیز درش مشخصه و نیاز به توضیح اضافه تری نداره،توی اون پست هم اگر بخوام شرحی بگم اینه که روحانی به چیزی نقد داره که خودش در چارچوبش قرار گرفته پس کلا این نقد مردوده و صرفا فضاسازیه برای کسب رای.حالا اینکه چه برداشت های دیگه ای محتمله که از این بشه رو من نمی دونم چون به نظر خودم واضح بیان کردم...
 • اسفندیار گرشاسبی
 • احسنت
  خوب بود 

  پاسخ:
  ممنونم
  این که جناب زمر٥٣ گفتن دلیل «رای دادن»، دیکتاتور بودن نظام هست من رو رسما به پوکرفیسی عمیق فرو برد. :|
  موافقم، 
  اونقدر بی احترامی به عقیده زیاد و واضح شده، بعضیا ترجیح میدن انکار بکنن
  میدونی حقیقتش اینه که منم زیاد حرف نمیزنم ... آخه یه کم بی اعصابم، بعد یه استدلال های فضایی میشنوم... دستم هم سنگینه، یهو باید خیلی دیه بدم ⁦:-D⁩⁦:-D⁩
  استغفرا... ⁦:-)⁩
  پاسخ:
  دکتر غوداااااا:)))))
  انگار تنها راه باقیمونده همین محافظه کاریه.
  خیلی  خوب بود:)
  پاسخ:
  ممنونم:)
  دقیقا... تا حالا هرکس ازم پرسیده به کی رای میدی، گفتم؛ مشخص نیست...ولی قطعا و حتما به روحانی رای نمیدم(:
  جالبیش اینه که همین جوابو از خیلیا شنیدم. و جالبتر چیزیه که اخیرا شنیدم و اون اینکه نظرسنجی‌های معتبر هم گفتن پدیده‌ای که امسال باهاش روبه رو بودن این بوده که مردم رایشون رو مخفی میکردن و درنهایت میگفتن قرار نیست به روحانی رای بدن!
  پاسخ:
  جالبه:))
  خیلی خوب گفتی...واقعا :)
  پاسخ:
  مرسی قربونت:))
  http://www.mashreghnews.ir/news/726306/%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AA%D9%84%D9%88-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D9%85%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B4%D8%AF


  در راستای اون ماجرای سینما به نظرم تحلیل جالبی بود
  پاسخ:
  ممنون